مشق دموکراسی ؛ از افغانستان تا ترکیه

آیا راه ابریشم شباهتی به راه دموکراسی دارد؟                                    

در افغانستان حامد کرزی برگزاری انتخابات مجدد را پذیرفت و در ترکیه مبارزان مسلح کرد موسوم به " پ . ک . ک " سلاح های خود را بر زمین نهادند .
دو بازوی شمالی کشور ما ، روزهایی تاریخی را سپری می کنند ، روزهای امیدوار کننده ای که دلهره ها و سرخورده گی های ملی را تا حدود زیادی در این دو کشور تسلی می دهد .
در ترکیه مبارزان کرد ، تحت فرماندهی رهبر شناخته شده خود ، عبدالله اوجالان " آپو" که روزگاری به نقطه ثقل بحران ترکیه و عراق تبدیل شده بودند ، با شعار " بازگشت به خانه برای صلح " ، از کوه ها و زندگی دشوار چریکی ، راهی شهرها و زادگاه های خود شدندتا قدم در راهی نهاده باشند که سرانجام به تحقق و تحکیم مبانی دموکراسی منجر می شود .
و در آن سو در افغانستان ، در شرایطی که بحران امنیت بسیاری از بخش های کشور را فراگرفته است و افکار عمومی در هاله ای از تردید و چندگانگی شناختی *ناپیداست، به عبارت بهتر در شرایطی که دم زدن از هرگونه موضع گیری سیاسی و مذهبی فی نفسه خطرناک است ، رییس دولت به خواست ملت اش تن می دهد و در حالیکه شایبه تقلب گسترده از سوی نامزدش نیز وجود دارد برگزاری دور دوم انتخابات رییس جمهوری را قبول می کند .
گرچه با توجه به اوضاع عمومی  افغانستان پیش بینی های امیدوارکننده نسبت به دور دوم انتخابات دور از ذهن می نماید اما در هر حال همین تصمیم ، نقطه عطف مهمی در تاریخ سیاسی آن کشور است تا جنبش دموکراتیک افغانستان ، بی بهره از تکاپوی خویش به خانه بازنگشته باشد .
آری در دو گوشه شمالی ایران ، جهان شاهد اتفاق های تاریخی بزرگی است .
دولت ها با رقبا و حتی مخافان خود از در صلح و آشتی سخن می گویند . با دوستان مروت دارند و با دشمنان مدارا. گرچه هنوز موانعی بسیار بر سر راه دموکراسی در این دو منطقه وجود دارد و هرگز نمی توان بحران طالبان و القاعده و . . . را در افغانستان و بحران سیاست خارجی این روزهای ترکیه را نادیده گرفت اما قابل انکار نیست که دستگاه دولتی این کشورها از پس درس های اولیه دموکراسی با سربلندی بیرون امده اند .
روزگاری ارتش ترکیه در سپهر سیاسی این کشور و در بازتاب های رسانه ای آن عنصری همیشه در صحنه بود و در افغانستان اصولا دولت سایه ارتش بشمار می رفت به گونه ای گکه با توجه به جنگ های داخلی ، مدیریت کشور عملا در دست نیروهای مسلح بود . اما در طی چند مدت اخیر گویا سکه به آن رو شده است . سیستم دیپلماسی دو کشور چهره قدرتمندی از خود نشان داده ، سران منتخب آنها چرخش رسانه ای خبرها را به سوی خود تغییر داده اند .
ساید هم از این رو باشد که محور تنش های مربوط به طالبان آرام آرام در حال خروج از بخش های مرکزی افغانستان و حرکت به سمت کرانه هاست.
این یک اصل مهم سیاست است که " هرگاه روزنه های قانونی برای اصلاح مسدود شوند ، راه برای گریز های غیر قانونی باز می شود"و انگار در افغانستان این روزنه ها در حال بازگشایی اند که دست کم در خبرهای چند روز اخیر کمتر از انفجارها و انتحاری ها در این منطقه شنیده ایم .
چیزی که متاسفانه دامنگیر بخش های جنوب شرقی و شمال غربی ایران ما شده است و بازهم متاسفانه موجبات دلسردی ملی را از جنبش های دموکراتیک و اصلاحی فراهم می آورد .

/ 6 نظر / 8 بازدید
منا

سلام قالب عوض كردي؟ دلم براي صبح به خير گفتناتون تنگ شده...

امیر

سلام عزیز دلم خوبی؟ تو که مومنی؟ دکور جدیدت قشنگه با این عکس پشمالو ها ها ها آره راست میگی. باید ببینیم ترکهایی که حاضر نیستند کردها رو کرد بنامند و اونها ترک کوهی میگن حاضرن باهاشون بسازن یا نه در مورد افغانستان میدونی جالب چیه ؟ اینکه احمدینژاد فردای رای گیری به کرزی تبریک گفت حالا اگه عبدالله رئیس جمهور بشه خنده داره، نه؟

فرزانه

سلام خوبی شایان؟ درس می خونی دیگه؟ مطلبت و خوندم خوب بود اینجا داره بارون میاد اونجا چطور؟

عرفان

شايان جان جات روي صندليهاي ارشد خاليه.زودتر برگرد

شێرکۆ جیهانی

دوست گرامی، این خبر کاملآ غلط است. عبدالله‌ اوجلان برای صلح و آزادی کردها در تلاش است و این تعداد گریلا که‌ هشت نفر بودند نه‌ برای تسلیم شدن بلکه‌ در پاسخ به‌ رهبرشان در راستای تست کردن ادعاهای حزب آ.ک.پ ترکیه‌ و برای ایجاد صلح به‌ ترکیه‌ بازگشتند که‌ با استقبال میلیونی کردهای شمال روبه‌رو شدند. اما دولت ترک از یک سو آنها را دستگیر نکرد تا مورد انتقاد اروپا قرار نگرفته‌ و از سوی دیگر پاسخی به‌ پیام صلح پ ک ک نداده‌ است. لذا هزاران گریلا نیز در کوههای سرتاسر کردستان از شاهۆ و قندیل گرفته‌ تا درسیم و دیاربکر و آمانوس، آماده‌ دفاع از خلق کرد هستند. زنده‌ باد رهبر آپو آزادی برای خلق به‌ زنجیر کشیده‌ کرد و همه‌ مردمان جهان