اصاو برمی گردد. . .

از این گوشه ی خانه به سمت اصلاحات

.........................................

....................................................................................................................................

اصلاحات را می توان به دو طیف کلی طبقه بندی کرد :

1 _ اصلاحاتی که نیروهای اجتماعی را مشتق نیروهای سیاسی می داند

2 – اصلاحاتی که نیروهای سیاسی را مشتق نیروهای اجتماعی می داند

نیروهای اجتماعی را می توان گروه ها و سازمان هایی تعریف کرد که در نظام شکل دهی به افکار عمومی تاثیر دارند از جمله گروه های فشار ، انجمن های مدنی ، مطبوعات و به طور کلی رسانه ها و . . .

و منظور از نیروهای سیاسی می تواند در وهله اول دولت ( state) و حکومت ( government) و در مرحله دوم قوه های مقننه و قضاییه است .

طیف اول اصلاحات بر اساس این اندیشه بنا می شود که نیروهای اجتماعی برآمده از نیروهای سیاسی هستند . به بیان ساده تر می توان گفت که این نیروهای سیاسی هستند که بر نیروهای اجتماعی تاثیر می گذارند و خط مشی ها و اصول کلی این نیروها را هدایت می کنند .

سعید حجاریان _ از مهم ترین تئوریسین ها اصلاحات در ایران _ از این نگرش با عنوان "اصلاحات مرده "نام می برد و ارزشی کارکردی برای این سیاست قایل نیست . چه که اصلاحات اساسا منشایی اجتماعی دارد  و در پس زمینه آن ، حرکت ، از درون و بطن جامعه به سمت تغییر در اولویت ها و ساختار های کلان سیاست تعریف می شود . بر همین مبنا می توان طیف دوم اصلاحات را از طیف اول تمییز داد .

اصلاحات طیف دوم نیروهای سیاسی را مشتق نیروهای اجتماعی می داند . بدین معنی که اصلاحات یعنی نفوذ به لایه های جامعه و تغییر در اولویت های اجتماعی سازمان ها و نهاد های غیر انتفاعی که به نوعی رهبران افکار عمومی هستند .

بر همین اساس یعنی با تغییر در مطلوب ها و ارزش های هنجاری جامعه ، به صورت اتوماتیک نیروهای سیاسی نیز _ که از نیروهای اجتماعی مشتق می شوند _ در عرصه تغییر قرار می گیرند .

بی مقدمه سوال می پرسم آیا حزب اعتماد ملی به رهبری و صدارت آقای کروبی توانسته است پایگاهی اجتماعی برای خود تعریف کند تا بر این پایه توانایی تغییر را در نیروهای اجتماعی به دست آورد .

مدت کوتاهی است که دوستان اصلاح طلبی از جمله محمد قوچانی ، عباس عبدی ، عطاا... مهاجرانی ، الیاس حضرتی ، غلامحسین کرباسچی و . . .  در زیر لوای این حزب سر برآورده اند و در روزنامه " اعتماد ملی " هر بار به نقد از برنامه های حاضر خاتمی و دولت اصلاح طلب او می پردازند .

سخن من البته باز به همان طبقه بندی نخست این نوشته بر می گردد . اینکه حزب اعتماد ملی تا چه حد توانسته است در میان نیروهای اجتماعی برای مثال دانشجویان و اساتید دانشگاهها ، رسانه ها ، گروه های مذهبی و علی الخصوص قومی  و . . . نفوذ و مقبولیت کسب کند . با توجه به اینکه ایران کشوری وسیع با فرهنگی موزاییکی است .

این موضوع دارای اهمیت کمی نیست از آن جهت که با توجه به مواردی که پیشتر ذکر شد اصلاحات برای دستیابی به اهداف خود نیازمند پشتیبانی قاطع اقشار مختلف جامعه است  و من بعید می دانم این پشتیبانی با مقرری 50 هزار تومانی _ و یا بیشتر !! _ و نمایشی از جسارت و صراحت تحقق یابد .

اصولا خیز و جنبش اصلاحات ، آرام و بلند مدت است و تحرکات تند و یکباره همراه با جبهه گیری های احساسی و قضاوت های عوام زده _ آنچه که در علوم اجتماعی massification   نامیده می شود _ آن را خدشه دار می کند .

باید توجه کرد که انقلاب های توده ای از جمله انقلاب اسلامی ایران در 57 ، همواره پس از وقوع به صورت اتوماتیک ، ساختار های کلان و مستحکم انقلابی بوجود می آورند که با گذشت زمان و نیاز به تغییر وتعدیل آنها باید به اصلاحات پناه برد  و اصلاحات منطقا با حرکت از درون و با نرم خویی فعالیت اش را آغاز می کند .

زیرا جامعه انقلابی بر اساس همین ساختار ها نضج گرفته است و شکستن به یکباره آنها نیازمند هزینه های سنگین و چه بسا غیرقابل جبرانی خواهد بود .

 اعتقاد من این است که خاتمی چه در منش و چه در عملکرد اش توانایی ادامه دادن این روند را دارد ، گرچه باید اذعان کرد که دولت سوم اصلاحات  نیازمند قاطعیت بیشتری است . با این وجود شخصیت خاتمی ظرفیت بالقوه بسیاری برای ادامه روند متناسب اصلاحات با زمان حاضر و دور نگهداشتن جامعه از تنش و برخوردهای پر هزینه را دارد .

حمایت از خاتمی نه به مناسبت شخصیت محور شدن مبحث اصلاحات بلکه بر پایه نیاز به شخصیتی چون او در عرصه قدرت است . اصلاحات در ابتدای راه است وهنوز نیازمند تئوری پردازی و برنامه ریزی است و قطعا اصلاحاتی که با خاتمی شروع شده است اگر عادلانه و عاقلانه پیش برود هرگز به خاتمی منتهی نخواهد شد .

/ 20 نظر / 49 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مرضیه قلیچ خانی

سلام خوبید؟ فقط دلم می خواست بگم خاتمی یک مرد معمولی است و نه زورو ونه رابین هود و نه هیچ چیز دیگر........[کلافه][کلافه] خاتمی با شعار آزادی آمد و تنها آزادی های جنسی ،آزادی مصرف ،و....نصیب ایرانیان شد در حالی که ما نیازمند آزادی فکریم آزادی عمل [عصبانی][عصبانی] این به معنای این نیست که مخالف خاتمی هستم اتفاقا چند روز پیش به زانا گفتم من رای نمی دم ولی اگر مجبور شدم به خاتمی رای می دم اما معتقدم با آمدن خاتمی هم معجزه ای که ما در انتظارش هستیم رخ نخواهد داد [افسوس][افسوس]

مرضیه قلیچ خانی

سلام خوبید؟ فقط دلم می خواست بگم خاتمی یک مرد معمولی است و نه زورو ونه رابین هود و نه هیچ چیز دیگر........[کلافه][کلافه] خاتمی با شعار آزادی آمد و تنها آزادی های جنسی ،آزادی مصرف ،و....نصیب ایرانیان شد در حالی که ما نیازمند آزادی فکریم آزادی عمل [عصبانی][عصبانی] این به معنای این نیست که مخالف خاتمی هستم اتفاقا چند روز پیش به زانا گفتم من رای نمی دم ولی اگر مجبور شدم به خاتمی رای می دم اما معتقدم با آمدن خاتمی هم معجزه ای که ما در انتظارش هستیم رخ نخواهد داد [افسوس][افسوس]

منا

سلام . كجايي؟ پيداي پنهان شدي.

منا

راستي اين آقاي محمد آشنا هم خيلي تابلو .همون استاد اسدي ديگه؟

فاطمه اختصاری

(((ببخشید دندانتان توی گردن من است!))) سلام دوست خوبم! به روزم با کلی شعر و مطلب و خبر و ... (((به چیزهای قشنگی که هست فکر بکن!!))) ....الف. لام. میم.... «مهدی موسوی» بودن غمگین است! ....الف. لام. میم.... ميمون، به دُمت نگاه كن! ....الف. لام. میم.... «PMS» مخفف وضعيت پست مدرن «Post Modern Situation» نيست بلكه ... ....الف. لام. میم.... «همين است كه عقل من ادراك مي كند» «شمس» دارد زندگی ام را زیر و رو می کند ....الف. لام. میم.... PLOP! او داشت قِل مي خورد! ....الف. لام. میم.... شماره چهارم فصلنامه‌ی همين فردا بود چاپ شد (به زمان با دید غیرخطی نگاه کنید!) ..... (((شاعر ان خوب به بهشت مي روند، شاعران بد به همه جا!))) (نقدی متفاوط!! و ... راجع به برگزاری جشنواره های شعر کشور) پوتين براي سربازان جديد ... (((پرنده ی نخی ام زیر چرخ خیاطی))) ... و ديگر هیچ!

آوای بی صدا

[متفکر]این چند وقت هر جا میرم میگن اگه خاتمی بیاد همه چی درست میشه!واقعا درست میشه؟با اومدن آقای خاتمی مشکلات دانشجویان دانشگاه علامه حل میشه(نمونه کوچکی از دانشگاه های کشور) اگر آقای خاتمی ریاست جمهوری رو به عهده گرفت....اشتباهات قبلی تکرار نمیشه؟؟؟؟؟؟؟ اگه آقای خاتمی بیاد دانشجویان درس دکتر پیران دیگه دم در کلاس نمی ایستند تا جزوه برداری کنند یا دانشجویان کلاس دکتر حسینی به خاطر کمبود صندلی ومکان دیگه روی زمین نمیشینند؟ به قول خانم قلیچ خانی دوست عزیزم آزادی فکر و عمل پیدا میکنیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟[متفکر] و هزاران اگه دیگر..من طرفدار هیچ کدوم از نامزدهای ریاست جمهوری نیستم و سعی میکنم واقع بینانه به این مسئله نگاه کنم...امیدوارم شما هم همینطور باشید...امیدوارم![ابرو] روز یکشنبه یه جمله روی تخته همه کلاسها نوشته شده بود: "بیایید خود تغییری شویم که از جهان انتظار داریم"[خرخون] به وبلاگ انجمن هم سر بزنید[نیشخند] www.madadkari-allame.blogfa.com

محمد آشنا

سلام . امید که همیشه شاد باشی. راستی برای همایش اصفهان شعر ندادی؟ راشد فلاحی خبرت نکرد که شعر بفرستی؟ من 4شنبه اصفهان ام. راشد هم اونجاست. اگه تونستی می تونی بیای اصفهان. پیروز باشی.

حامي نيوز

عمری به جز بیهوده بودن سر نکردیم تقویم ها گفتند و ما باور نکردیم در خاک شد صد غنچه در فصل شکفتن ما نیز جز خاکستری بر سر نکردیم دل در تب لبیک تاول زد ولی ما لبیک گفتن را لبی هم تر نکردیم حتی خیال نای اسماعیل خود را همسایه با تصویری از خنجر نکردیم بی دست و پاتر از دل خود کس ندیدیم زان رو که رقصی با تن بی سر نکردیم باسلام وبلاگ زيبا وپر محتوايي داريد من قبلا هم به وبلاگت سر زده بودم از مطالبت لذت بردم خوشحال مي شم به من سر بزني ونظرت رو بگي... دیدم قدری گرفته ام انسان وقتی دلش گرفت از پی تدبیر می رود من هم رفتم

جانيوز

آسمان دلم ابری بود و کوزه دلم خالی... دعا کردم که ببارد و لب تشنه سیراب شود... اما از آسمان دلم تگرگ بارید و کوزه شکست... باسلام وبلاگ پر محتوايي داريد از مطالبتون لذت بردم با مطلبي در مورد حمايت احمدي نژاد از مشائي و به روزم خوشحال مي شم به من سر بزني