حاشیه بر کتاب " کاکتوس ها همدیگر را دوست دارند "

"بی تو
 صدای سیرسیرکیست
تنها صدای سیرسیرکیست
که شب را تکرار می کند"
روزگاری شعر بلند باب بود . امروز این شیوه شعر نویسی بیشتر به یک ولگردی روشنفکر مآبانه شبیه است تا اثری با کارکردهای هنری و اجتماعی .
 " کاکتوس ها همدیگر را دوست دارند " مجموعه ی شعر های کوتاه و بسیار کوتاه رضا یاوری است و انتشارات شاملو ، بهار  امسال چاپش کرده است .
گرچه بنا دارم مختصرا و منحصرا به مایحتوی کتاب بپردازم اما طرح کسالت آور روی جلدِ کتاب مانع از آن می شود که از کار محمد رضا باغی ( طراح جلد ) دلخور نباشم .
به شعرها بر می گردم.
دایره واژه گانی کل مجموعه چندان گسترده نیست و از قضا من این ویژگی را به دلایلی حُسن کتاب می دانم از آن رو که شاعر با این مجموعه محدود واژه ها در عین اینکه تصاویری بدیع و ملموس ایجاد کرده ، توانسته است تا فضایی خاص و یکدست را برای کتابش تعریف کند .
پس در وهله اول " کاکتوس ها . . . " ملغمه ای از پراکنده گویی های یک شاعر نیست .
"قطار می گذشت
و ماه
به تعداد پنجره هایش تکثیر می شد "
اما شعرهای داخل کتاب خوب و بد دارند ، پیداست که یاوری در شعرهای بسیار کوتاه تبحر دارد . فضای کارش را می شناسد و زور نمی زند تا معنایی مهمل را به کلماتش بیاویزد و به مخاطبش بخوراند ، چه که در بیشتر قریب به اتفاق شعرهای بسیار کوتاهش ، اصولا معنایی در کار نیست و کلمات صرفا در زمینه ای از نوستالژی ، فضایی ملموس و عاری از ابهام و پیچیدگی خلق می کنند .
" دلم گرفته است
چون حیاط مدرسه
در تابستان
. . . "
گفتم که ، شعرهای داخل کتاب خوب و بد دارند و پیداست که یاوری در بدنه شعرهای خوبش جای پای روایتش را پاک می کند و مخاطب بی درنگ در همانجا می نشیند ، گویی شعر   چیزی می شود که مخاطب همین الآن می خواسته بگوی . چیزی که بر نوک زبانش بوده است .
" نه آبی در قمقمه ها بود
نه لبخندی در کلاه خود
و نه در خاطر فشنگ ها بوی باروت
تنها مادرم که خیاطی می کرد
چیزی لب تاقچه تکان می خورد "
این شعر نه چفیه انداخته است و نه گلوله ای شلیک می کند ، فقط شهیدی را به خانه اش بازگردانده تا با صدای چرخ خیاطی مادرش ،لب تاقچه با قاب عکسش تاب بازی کند .
من کار بدی کردم . اگرچه نباید این اضافات را به شعر وصله می زدم اما خواستم بگویم ،  شعر می تواند برخلاف بسیاری دیگر ، خوب باشد و همزمان شعر جنگ باشد .
گفته بودم که شعرهای داخل کتاب خوب و بد دارند و  یاوری بغیر از یک مورد ( شعر مومیایی) در باقی شعرهایی که کوتاه ِ کوتاه نیستند ، به طرز بی مزه یی شاعر نیست !
او در اینگونه شعرهایش ، به یکی از دوستان من شبیه است . دوستی  که مدام جوک های بی مزه تعریف می کند و بد هم تعریف می کند ، طوریکه حتی اگر در لابلای آن جوک های بی مزه یکی دو مورد جوک خوب هم پیدا شود ، باز کسی خنده اش نمی گیرد .
اینجا فرصت خوبی برای شاهد آوردن از این شعرها ندارم و دلم هم نمی خواهد که قطعه قطعه هایی از این شعر ها را سواکنم و برای نقد به متنم منگنه کنم چون به لحاظ روش شناختی اینجور نمونه گیری نمی تواند معرف  شعر باشد و هم از آن رو که در شعر فضای شعری بیشترین اهمیت را دارد ، سوا کرده بخشی از شعر کاریست غلط اندر غلط.
به این ترتیب از رنج و زحمت این کار هم می گذرم
اما جملاتی که در دو ، سه صفحه پایانی کتاب امده بود گیجم کرد .
" احتیاج ، پرنده را به زمین می کشاند "
و
" هوا ، هوای پریدن قاصدک نیست "
و
" ما تنها پلی هستیم
که زندگی از آن عبور می کند "
و . . .
ابتدا فکر کردم که این جمله باید فهرستی از شعارهای یک پیکار انتخاباتی باشند . مثلا انتخابات برای تعیین رییس انجمن شاعران یک شهری ، یک انجمنی ، جایی ، چیزی !
به هرحال اگر شعرهای بسیار کوتاه کتاب را که غالبا منحصر بفرد و زیبایند "جاندار" بنامم ، شایسته است که این جملات واپسین را " جانور " صدا بزنم .
بگذریم و به شعرهای خوب شاعر برگردیم
" هر سیبی را که می چیدند
چراغی خاموش می شد
و تاریکی
درخت به درخت باغ را می پوشاند "
می خواهم کار بدم را تکرار کنم و دوباره یک چیزی را به شعر وصله بزنم . اینکه وقتی سیب ها را می چینند روزها کوتاهترند و شب ها بلند تر ، و کار چیدن سیب ها از روشنای روز بیشتر طول می کشد ، تصویر نّفّس داریست تداعی کردن چیدن سیب های زردو سرخ در هنگامه غروب ، در باغی که به سیاهی می رود .
نیازی نیست که دوباره از تبحر یاوری در شعرهای بسیار کوتاه چیزی بگویم ، دعوتتان می کنم تا اگر فراهم شد کتابش را ورق بزنید و شعرهای خوبش را بخوانید.
" . . .
قطار چون لالایی غمگینی می رفت
و باران تاثیری در صدای سوتش نداشت "
می خواستم با همین قطعه شعر مطلب را تمام کنم اما کتاب را که بستم ، در پشت جلد شعری را دیدم که هرچه گشتم در داخل کتاب نبود ، کاش آنجا هم نبود
________________________________________
* از محمد آشنا بابت امانت دادن کتاب ممنونم ، محمد آشنا ،‌ که کم یاب شده ست و نام وبلاگ مرا از فهرست لینک هایش خط زده !

/ 6 نظر / 16 بازدید
عرفان هاشمي

slm shayane aziz.alan kheli khastam,vali farda matne ghashangeto mikhonam.motmaenan bazam ziba neveshti.delam baraye metanatet tang shode.rasti sandalihaye arshad entezareto mikeshan,harche zodtar bargard

برای عرفان عزیز

سلام عرفان جان هنوز هم که کتاب تاریخ تنش زدایی را می خوانم و وقتی ارتباط شناسی را مرور می کنم به یادت می افتم . و دلم تنگ می شود برای اینکه سرم را از پنجره اتاق بیرون بکشم و تو را که از حیاط صدایم می زنی ببینم و لبخندت را و صدایی را مشتاقم می کند به راه های روشن ! دارم درس می خونم برای ارشد فکر کنم اسفند میام می بینمت و می شنومت مثل همیشه

برای عرفان عزیز

سلام عرفان جان هنوز هم که کتاب تاریخ تنش زدایی را می خوانم و وقتی ارتباط شناسی را مرور می کنم به یادت می افتم . و دلم تنگ می شود برای اینکه سرم را از پنجره اتاق بیرون بکشم و تو را که از حیاط صدایم می زنی ببینم و لبخندت را و صدایی را مشتاقم می کند به راه های روشن ! دارم درس می خونم برای ارشد فکر کنم اسفند میام می بینمت و می شنومت مثل همیشه

مرتضی

محمد آشنا درست مثل شايان ربيعي، كه كمياب شده است و نام مرا از لينك دوستانش حتي در ذهن خط زده است!![نیشخند][ماچ]

شیما

سلام امیدوارم که حالتون خوب باشه.به دنبال شعرهای رضا یاوری به وبلاگ شما رسیدم....بهتون تبریک میگم چه قلم زیبایی دارین نقدتون رو دوست داشتم .کمک میکنه به شعر از زاویه های دیگه نگاه کرد