دیس امبدینگ ! یا تکه برداری . . .

من ،

       زن ایرانی !

امروز سر کلاس سازمان های بین المللی ارتباطات که زیر نظر دکتر عباس اسدی ، یکی از اساتید جوان اما فول اینفورمیشن و فوق العاده دموکراتیک دانشگاه علامه طباطبایی ، بحث به مسایل زنان در خاورمیانه کشیده شد.  دکتراسدی آمارهای جالبی را از کشورهای عربی، ایران و افغانستان ارایه کرد . گزینش و چینش مطالب زیر حاصل صبح امروز است .

00280-05.jpg

١

تهران-خبرگزاری ایسکانیوز:علی فرزین نماینده UNDP در ایران ، میانگین میزان کار زنان در جهان را 40 درصد عنوان کرد و گفت: ما در ایران در زمینه کار زنان، یکی از پائین‌ترین درصدها را داریم .وی افزود: چند سال پیش نمایندگان ILO به ایران آمدند و آمار جالبی در مورد وضعیت اشتغال زنان ایرانی گرفته‌اندبر طبق این آمار باوجود میزان تحصیلات بالا، تنها 13 درصد از زنانی که می‌توانند فعال باشند، شاغل هستند و بزرگ‌ترین چالشی که ما الان با آن روبرو هستیم، نرخ پائین مشارکت زنان است.
2

کانون زنان ایرانی- مهدی افروزمنش:واقعیت این است که مطالعات پیرامون تن فروشی در ایران و نتایج آن را از زوایای مختلفی می توان مورد بررسی قرار داد. اما با این وجود باز هم تغییرات به وجود آمده از سال 47 تا به امروز برای خود من هم جالب توجه بود. ویژگی های فردی و خانوادگی این زنان تفاوت های چشمگیری با گذشته پیدا کرده است. میانگین سنی شان کاهش یافته و گروه های جوانتری وارد این حرفه شده اند. در سال 1347 یافته ها از میانگین سنی 31 سال زنان روسپی خبر می داد اما در سال 1387 ما به میانگین 27-26 سال دست پیدا کردیم.

 همان طور که گفتم الگوی تن فروشی در حال حاضر در مقایسه با گذشته به شدت تغییر کرده ، در واقع این تغییر شامل حال همه مشکلات اجتماعی می شود.در مورد ترکیب سنی زنان تن فروش هم اکنون وضعیت کاملا تغییر کرده است، بیش از 90 درصد زنان تن فروش در حال حاضر با سواد هستند و ما با زنانی مواجه شدیم که از تحصیلات دانشگاهی نیز برخوردار بودند، حتی بالاتر از کارشناسی هم در میان ایشان بود.جالب اینکه این جابجایی سرعت بالایی هم داشته والبته هم راستا با تغییرات سواد در سطح کلی جامعه است. نکته دیگری که جای تامل دارد این است که حدود 70 درصد زنان مورد بررسی در این پژوهش یا در تهران متولد شده اند و یا اینکه مدت زیادی است که در تهران زندگی می کنند. این روند نیز تقریبا عکس نتایج سال 1347 و پزوهش خانم فرمانفرما است در آن دوره اکثریت زنان تن فروش کسانی بودند که به تهران مهاجرت کرده بودند.

3

 irane-farda.com: بنا به تحقیق دو پژوهشگر آسیب‌های اجتماعی در سال گذشته، آمار زنان معتاد ایرانی از مرز 10 درصد گذشته‌ که این مسئله خطر اعتیاد را جدی می‌سازد. تعدادی از زنان به‌علت فقر و به‌ویژه محرومیت، نداشتن مراقبت‌های خانوادگی، نداشتن سرپرست،‌ فروریختن ارزش‌های اخلاقی و از همه مهم‌تر ناهنجاری‌های اجتماعی به سمت مواد مخدر می‌روند. وقتی زنی به تن‌فروشی و روسپی‌گری کشیده شد،‌ اغلب معاشران او افراد بزهکار می‌شوند و اعتیاد در میان آنها افزایش می‌یابد. در جریان همین ارتباطات با سارقان حرفه‌ای آشنا می‌شوند و برای فراری دادن زنان دیگر یا مواد به خارج از کشور با آنها همکاری می‌کنند. بیشتر معتادان و قاچاقچیان با جا سازی‌های پیچیده از این زنان برای حمل و توزیع مواد مخدر به اشکالی خاص و عجیب استفاده می‌کنند.

4

شهرزادنیوز: با قتل سه زن در کرمانشاه، آمار اعلام شده قتل‌های ناموسی در چند ماه اخیر به ۱۲ مورد رسید.

به گزارش ایسنا مردی که زن، مادرزن و خواهر زاده خود را در برابر چشمان پسر دو ساله‌اش به قتل رساند، انگیزه خود را مسائل ناموسی اعلام کرده است. مقتولین ۲۷، ۲۵ و ۴۵ سال سن داشتند و زن به قتل رسیده همسر دوم قاتل بوده است.

"بر اساس آخرین آمار رسمی که از سوی معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ اعلام شده، قتل زنان توسط شوهران‌شان بیشترین موارد قتل‌های خانوادگی را به خود اختصاص می‌دهد. به گونه‌ای که آمار این نوع قتل‌ها در شش ماهه‌ی گذشته در تهران بزرگ ۳۵ درصد بوده، البته این تنها آمار منابع رسمی بوده و چه بسا آمارهای حقیقی بسیار بیشتر از این ارقام باشد."

5

مهر: قتل و آزارهای جسمی دختران جوان ایرانی توسط دوستان خیابانی در 3 سال اخیر افزایش چشمگیری داشته است.دکتر حسین میرمحمد صادقی مدرس حقوق دانشگاه شهید بهشتی : هرچند آمار دقیقی از تعداد قربانیان زن توسط دوستان خیابانی و همسر وجود ندارد اما شواهد و بررسیهای کارشناسان حقوق گویای آن است که زنان و دختزان در سالهای اخیر بیشتر از هر دوره ای قربانی خشونتهای خانگی شده اند.

6

 سایت تغییر برای برابری :محمود قاضی طباطبایی برای توصیف ابعاد خشونت خانگی علیه زنان در ایران، انواع مختلف آن را در هشت گروه تقسیم بندی کرده است: خشونت های زبانی، روانی، فیزیکی، حقوقی، جنسی، اقتصادی، فکری و آموزشی و مخاطرات. آمارهای طرح ملی نشان می دهد که 66 درصد زنان ایرانی، از اول زندگی مشترکشان تاکنون، حداقل یک بار مورد خشونت قرار گرفته اند. با این حال میزان و انواع خشونت خانگی در استان های مختلف ایران از تنوع و تفاوت های زیاد و معناداری برخوردار است.

7

دکتر علیرضا زالی ریاست دانشکده علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به این مطلب که از هر 8 زن ایرانی، یک نفر شانس ابتلا به سرطان سینه را دارا است، اظهار داشت: " فرهنگ خود آزمایی سینه باید در سنین پایین، به زنان ایرانی آموزش داده شود".
  وی همچنین اضافه کرد: " چاقی و استفاده از اسیدهای چرب با ترانس بالا و کاهش ‏فعالیت های ورزشی باعث بروز سرطان زنان و مخصوصا سرطان سینه می شود، در نتیجه با فراهم سازی الگوی ورزشی در زنان، کاهش وزن و تنظیم آن با قد و سن علاوه بر کاهش بیماری قلبی - عروقی در پیشگیری از سرطان سینه و  تخمدان موثر است ".‏
8

سایت زنان ، فریده غیرت : زنان زندانی در ایران در وضعیت بغرنجی بسر می برند متأسفانه به‌نظر می‌رسد میان آنچه مراجع حقوق بشری گزارش می‌دهند و آنچه مقامات رسمی ایران اظهار می‌دارند فاصلة زیادی وجود دارد. مثلاً سازمان ملل متحد اعدام‌های علنی، صدور حکم برای کودکان زیر 18 سال (اعم از دختر و پسر)، شلاق زدن، مجازات‌های خودسرانه و غیرقانونی، بازداشت‌های طولانی‌مدت و وثیقه‌های سنگین و شکنجه و رفتارهای غیرانسانی با زنان را در زندان با صدور قطعنامه‌ای در دسامبر 2004 رسماً و قویاً محکوم کرده است، اما برخی از این موارد همچنان در ایران مشاهده می‌شود
٩

محمد برشان ـ محقق ـ در گفت‌وگو با خبرنگار «زنان» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)براساس آمارها سالانه 60 هزار زن در کشور با جدایی از همسر خود به جرگه زنان مطلقه می‌پیوندند.و بر اساس یافته‌ها، زنان مطلقه و بی‌سرپرست نیازمند، همواره نخستین قربانیان آسیب‌های اجتماعی بوده هستند و این زنان، نیازمند دریافت خدمات اجتماعی و مددکاری و مشاوره به منظور ارتقای توانمندی های خود در مواقع رویارویی با مشکلات و آسیب‌های اجتماعی در جامعه امروزی هستند.این محقق در ادامه تصریح کرد: بر اساس آمارهای ارائه شده از سوی سازمان ثبت احوال کشور هر سال آمار طلاق و جدایی در کشور افزایش می‌یابد که 78 درصد زنان مطلقه مهریه خود را هنگام طلاق دریافت نکرده و 41 درصد برای طلاق گرفتن مجبور به گذشتن از مهریه خود می‌شوند. این در حالی است که بیش از 89 درصد زنان هیچ وقت نفقه‌ای دریافت نکرده‌اند.

١٠

من ،‌ زن ایرانی . . .

/ 3 نظر / 74 بازدید
امیر

بابا این اسدی رو زیاد جدی نگیر!! که این شعر برای او هم صدق می کند: دیو سپید پای در بند...

منا

ببينم كي گفته اسدي دموكراتيك؟اگه شك دارين يه سر به كلاس تاريخ روزنامه ي ما بزنيد .البته حالا ديره. پس بهتره يه صحبتي با بچه هاي اين كلاس داشته باشيد. تو كلاس ما كه اصلا جذاب نيست كلاس شما رو نمي دونم.

ایلقار

این استاد رو نمی شناسم ولی این مطالب فقط جای تاسف دارن[عصبانی]