و حتی در حریم ما . . .

تو هم مومن نبودی

آیا بکت زنده است ؟ هه

پاپتی روی مغز ساموئل

وبسایت شایان ربیعی

کلیسای کاتولیک چیزی در حدود 340سال بعد از محکوم کردن گالیله یعنی در سال 1992سرانجام به اشتباه بودن حکم خود اعتراف کرد .

گالیله انسان بدبختی بود ، یا به عبارت بهتر باید بگویم انسان به طور کلی در وضعیت ناجور و بغرنجی به سر می برد . شاید اگر گالیله کشته نمی شد و مثل نوح ( ع ) هزار سال عمر می کرد الآن می توانست هفدهمین سالگرد آزادی اش از زندان را جشن بگیرد.

هی . . . ! اما براساس علم بشری او حالا باید تبدیل به نفت شده باشد و احتمالا دارند صادرش می کنند به کشورهای دیگر  تا مثلا طی پالایش و فراوری های مدرن دوباره تبدیلش کنند به جوراب ، پاکت پلاستیکی ساندیس ، کرم دست و صورت و یا شاید  قیرگونی یکی از بام های خانه های یکی از شهرهای دنیا !

یاد جمله فرحبخش آن عزیز بزرگوار می افتم که آدم های زیادی را به جوخه عدم سپرد و خاطر نشان فرمود : " اگر گناهکار باشد که به سزای عملش رسیده و اگر نه که در آن یکی دنیا خدا اجرش را می دهد . "

اگر گالیله بود ، در این روزهای شلوغی فرهنگ و جشنواره و رقص و پایکوبی ،می بردمش به مجموعه تفریحی ، تجاری ، مترویی تئاتر شهر و حتما دوتا بلیط نمایش " در انتظار گودو " را تهیه می کردم تا با هم به تکرار زجر آور اجرای صدبار آن بخندیم . و دونفری روی سکوی گرد مخصوص تئاتر های خیابانی _ آره همان قالبی که که مثل دختران خیابانی ول است _ مانیفست نُچ را زندگی می بازی کردیم !! تا علاف های پارک دانشجو و بیکارهای چار راه ولیعصر یاد بگیرند که چگونه به سرگرانی ها و سرگردانی های این دنیای بیچاره بگویند " نُچ " .

دست گالیله را ول نمی کنم . باید خرفهمش کنم تا بداند که این دنیا گرد نیست بلکه حالا برای آدم هایش مثل کف دستشان شده و پته اش روی آّب افتاده .

اما نه . . . ! یقین دارم که دوباره مولانا مثل کلمه ای که یکهویی شعر ات را عاشقانه می کند می آید و احتمالا همراه با داریوش مهرجویی عزیز جلویم را می گیرد و در گوشم می گویند : " هی خُله ! به کسی نگویی ، کف دست آدم ها هم گرد است "
سرم را بلند نمی کنم ، شاهین زبانگهر و مختار غفوری و یک دو تا از بچه های دیگر هم آنجا دارند لول می خورند . آمده اند دنبال گالیله ! می خواهند ببرند طرز کار آسانسور را نشانش بدهند .
 

  
نویسنده : شایان ربیعی ; ساعت ۱۱:٠٢ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٧ بهمن ۱۳۸٧
تگ ها :